poniedziałek, 9 marca 2015

Babka


Babka wąskolistna, babka Koniczynowa, języczki Plant ago lanccolalci L. Babka lancetowata (rodz. Planlaginaceae)

Babka szerokolistna. babka pospolita, babka wielka, babka szeroka, podróżnik, skołojna

Plantago major L. Babka zwyczajna (rodz. Plantaginaccac)







Babka lancetowata ma liście wąskie, gładkie, ciemnozielone, zebrane w różyczkę, a szerokolistna — szerokie i błyszczące. Kwiaty drobne, różowobrunatne, z długi­mi  żółtymi pręcikami zebrane są w kłos osadzony na długiej, sztywnej łodyżce.
Obydwa gatunki spotyka się powszechnie na polach, pastwiskach, przydrożach na piaskach i nad brzegami wód. Babka wąskolistna występuje często jako pospo­lity chwast w koniczynie. Zbieramy zazwyczaj liście babki wąskolistnej, w okresie kwitnienia rośliny, tj. od maja do sierpnia. Liście zrywamy z ogonkami tuż przy ziemi, suszymy w cieniu, w miejscach przewiewnych lub ogrzewanych do temp 40. Surowiec łatwo zaparza się i czernieje, suszenie musi więc być bardzo staran­ne. co polega przede wszystkim na rozłożeniu liści do suszenia cienką warstwą.

Właściwości lecznicze
Surowcem leczniczym są liście. <Folium Pkmtaginis). Skład chemiczny i działanie. Zawierają one glukozyd (aukubinę), flawonoidy. garbniki, witaminę C i sole mineralne. Działają wykrztuśnie. na przewód pokarmo­wy. a zewnętrznie przeciwzapalnie i bakteriostatycznie.
Zastosowanie. Babka stosowana była powszechnie w Europie w medycynie ludowej jako lek zewnętrzny i .wewnętrzny (niegdyś liśćmi babki szerokolistnej okładano miejsca ukąszenia przez żmiję), najczęściej w postaci soku ze świeżych roślin, a przy użyciu zewnętrznym — po zmieszaniu z białkiem jaja. Obecnie babkę stosuje się jako lek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, osłaniający w chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy, w stanach zapalnych błony śluzowej przewodu pokarmowego; jako łagodny środek wykrztuśny w nieżytach górnych dróg oddechowych (szczególnie u dzieci) z zalegającą wydzieliną i utrudnionym odkrztuszaniem. Zewnętrznie używa się babkę do okładów na trudno gojące się rany. oparzenia, owrzodzenia, do obmywań w stanach zapalnych sromu oraz na miejsca ukąszeń owadów, czyraki; odwar do przemywania oczu w zapaleniu spojówek.

Postacie leku
Napar. Łyżkę stołową liści babki zalać szklanką wrzątku, trzymać pod przykry­ciem około 15 minut i odcedzić. Pić przed jedzeniem 3 razy dziennie, osłodzony miodem (osłaniający). Surowiec najlepiej jednak stosować w połączeniu z innymi ziołami.
Napar z dodatkiem biedrzeńca. Łyżkę liści babki i korzenia biedrzeńca zalać szklanką wrzątku, po 15 minutach odcedzić, osłodzić miodem. Pić 3 razy dziennie po łyżce (wykrztuśny).
Napar z dodatkiem bobrka trójlistnego. Łyżkę liści babki i łyżkę liści bobrka trójlistnego zalać szklanką wrzątku. Po 15 minutach odcedzić; pić 3 razy dziennie przed jedzeniem po pół szklanki.
Sok ze świeżych liści. Świeże części roślin szybko i starannie umyć. wysuszyć w płótnie, drobno posiekać lub zmiażdżyć i wycisnąć sok. Pić z dodatkiem miodu (na 5 części soku 1 część miodu) lub w płynnych, ciepłych potrawach, jak np. mleko, rosół. zupy. Można sok przechować przez dłuższy czas: należy wówczas zmieszać go z miodem w proporcjach 1:1 i gotować przez 20 minut. Przechowywać w szczel­nie zamkniętych naczyniach — w chłodnym miejscu.
Okłady z liści. Liście babki umyć przegotowaną gorącą (nie wrzącą) wodą i przykładać na chore miejsca. Można również użyć liści zmiażdżonych.
Młode liście babki są jadalne i w wielu krajach Europy przyrządzane w postaci sałatek ora/ {lutowane jak kapusta. W mieszankach z liśćmi mniszka i pokrzywy używane są w tzw. kuracjach wiosennych.
Liście suszone są składnikiem niektórych gatunków tytoniu fajkowego, a także herbaty.
Dużo tłuszczu i białka zawierają nasiona są doskonałym dodatkiem do pokarmu dla ptaków hodowlanych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ads Inside Post