Grupy ziół według ich zastosowania



Zioła przeciwartretyczne i przeciwreumatyczne
Stosujemy je w dolegliwościach reumatycznych, artretycznych, rwie kulszowej, podagrze oraz w ner­wobólach wszelkiego rodzaju. Zalecane są tu: bez czar­ny, wierzba, brzoza, pokrzywa, rdest ptasi, jarzębina, głóg, porzeczka czarna, skrzyp, wiązówka, bratki, ma­liny, ruta, mięta, rumianek lub „Reumosan" — mie­szanka ziołowa (do nabycia w aptekach, drogeriach i sklepach zielarskich).
Zalecenia ogólne. Osobom cierpiącym na powyższe dolegliwości zaleca się ograniczenie spożywa­nia mięsa, jaj oraz takich pokarmów, jak móżdżek. W diecie należy uwzględnić jarzyny i owoce. Wystrzegać się przemoczenia nóg, nosić ciepłą odzież.

Zioła przeciwastmatyczne
Zaleca się: biedrzeniec, dziewannę, kopytnik, macie­rzankę, podbiał, tymianek lub mieszankę „Astmosan".
Zalecenia ogólne. Osobom cierpiącym na dy­chawicę oskrzelową zaleca się częste przebywanie na świeżym powietrzu, sypianie przy otwartym oknie (z ciepło okrytymi nogami), unikanie pomieszczeń źle wietrzonych i przesyconych dymem tytoniowym.


Zioła przeciwbiegunkowe
Zioła te stosujemy w ostrych i przewlekłych nieży­tach jelit i żołądka, wzdęciach i uporczywych biegun­kach.
Zalecane są: rumianek, szałwia, mięta pieprzowa, czernica, kurzyślad, serdecznik, wężownik, jaskółcze ziele, srebrnik, żywokost lub mieszanka „Tanncsan".
Zalecenia ogólne. Sposób leczenia uporczy­wych biegunek może ustalać jedynie lekarz.
Osobom cierpiącym na biegunki zaleca się stosowanie diety oszczędzającej jelita oraz bogatej w witamin B i C. Należy spożywać: kakao, herbatę, sucharki pszenne, masło, mięso jedynie w postaci kotletów sie­kanych, rzadkie kaszki, kisiele i galaretki. Płynów pić 2—3 szklanek dziennie. Dobre wyniki lecznicze można uzyskać stosując dni głodowe (1—2 dni). Należy wów­czas leżeć w łóżku, wypijać 1—1.5 litra płynów na dobę w małych porcjach (herbata, kompot).
Można też stosować leczenie surowymi owocami. Spożywa się wtedy 1 do 1.5 kg świeżo utartych razem ze skórką jabłek (w małych porcjach), Dietę taką można stosować najwyżej 3 dni.

Zioła przeciwgorączkowe
Zioła te stosujemy w stanach przeziębienia, w gry­pie, katarze, w bólach stawowych i mięśniowych, angi­nach.
Stosujemy tu: rumianek, maliny, bez czarny, lipę. wierzbę, bratki, różę, brzozę lub mieszankę „Pyrosan".
Zalecenia ogólne. Zaleca się chorym spo­żywanie lekko strawnych pokarmów, picie dużych iloś­ci ciepłych napojów, jak kompoty, herbata z cytryną, herbata z sokiem malinowym. Przy większym osłabie­niu można pić małe ilości prawdziwej kawy.

Zioła przeciw hemoroidom
Zioła te stosujemy w przypadkach ostrych i prze­wlekłych hemoroidów, ropni i stanów zapalnych odbytu.
Zaleca się stosować: krwawnik, bez czarny, kruszy­nę, żywokost lub mieszankę „Rektosan".
Zalecenia ogólne. Należy starać się unor­mować tryb życia. Zażywać dużo ruchu na świeżym powietrzu (spacery, zajęcia sportowe, jak pływanie, gimnastyka), dbać o regularne wypróżnienia. Przestrze­ga się przed spożywaniem ostrych i słonych pokarmów, alkoholu, kawy. Należy ograniczyć palenie tytoniu. Jadać dużo jarzyn i owoców, szczególnie w stanie su­rowym, oraz razowy chleb.

Zioła przeciwkrwotoczne
Zioła te stosuje się w przewlekłych krwawieniach z no­sa, z dróg rodnych, w przewlekających się i zbyt obfi­tych miesiączkach, w krwiopluciu.
Stosujemy: krwawnik, tasznik, jemiołę.
Zalecenia ogólne. Jedynie lekarz może usta­lić przyczynę częstych krwawień i zastosować odpo­wiednie leczenie. Zaleca się spożywanie owoców i ja­rzyn.

Zioła przeciw sklerozie
Zioła te stosujemy w sklerozie naczyń, w nadciśnie­niu, w złej przemianie materii.
Zaleca się stosować następujące zioła: głóg, jarzębi­nę, krwawnik, kruszynę, jemiołę, czosnek, bratki, rutę lub mieszankę ziołową „Sklerosan".
Zalecenia ogólne. Ważne jest prowadzenie regularnego trybu życia, dbanie o dobre trawienie, re­gularne wypróżnienia. Nie wolno pić alkoholu. Na­leży ograniczyć picie mocnej herbaty i czarnej kawy. Nie palić tytoniu oraz wystrzegać się silnych wzruszeń psychicznych i wysiłków fizycznych.

Zioła przeciwzapalne i odkażające
Zioła te stosujemy w ostrych i przewlekłych nieży­tach gardła, jamy ustnej, nosa, w zapaleniu migdałków, krwawieniach z dziąseł, w przypadkach ropni okołozębowych i próchnicy zębów (pieńki, zęby zepsute).
Należy stosować następujące zioła: miętę, szałwię, tymianek, macierzankę, wierzbę, cebulę, kurzyślad, lub mieszankę ziołową „Septosan".
Zalecenia ogólne. Należy dbać o higienę ja­my ustnej. Myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie, rano i przed udaniem się na spoczynek. Kontrolować stan zębów u dentysty przynajmniej raz na 3 mie­siące.

Zioła przeczyszczające
Zioła te stosujemy w nawykowych zaparciach, w oty­łości, wzdęciach, zaburzeniach trawienia, przy złej prze­mianie materii.
Zaleca się stosowanie kruszyny, perzu, kopru włoskiego, mięty pieprzowej, szakłaku, lnu lub mieszanki „Normosan".
Zalecenia ogólne. Zaleca się uregulowanie trybu życia, przebywanie na świeżym powietrzu, roz­rywki sportowe oraz oględne odżywianie się (nie obja­dać się). Jeść regularnie, dobrze żuć pokarmy.

Zioła stosowane w chorobach kobiecych
Zioła te stosujemy w schorzeniach dróg rodnych, jak zapalenie sromu, świąd sromu, świąd pochwy, opryszczki i owrzodzenia sromu, upławy oraz bóle i krwawienia z dróg rodnych.
Zaleca się stosować następujące zioła: rdest ptasi, szałwię, pokrzywy, rumianek, nagietek, dąb, wężownik, wierzbę lub mieszankę ziołową ,,Vagosan".
Zalecenia ogólne. Zaleca się kobietom cier­piącym na wyżej wymienione dolegliwości przestrze­ganie higieny sromu i krocza oraz częstą zmianę bieliz­ny, noszenie czystych podpasek miesięcznych itp.

Zioła przeciw chorobom nerek i pęcherza
Zioła te stosujemy w chorobach nerek i pęcherza, jak ostre i przewlekłe zapalenie nerek, piasek nerkowy i pę­cherzowy, nieżyt miedniczek nerkowych, nieżyt pę­cherza moczowego.
Zaleca się stosować następujące zioła: jałowiec, mącz­nicę, paprotkę słodką, bratki, skrzyp, poziomkę, pie­truszkę, pokrzywę, lukrecję, więzowkę, lub mieszankę „Urosan".
Zalecenia ogólne. Osobom cierpiącym na wyżej opisane dolegliwości zaleca się spożywanie po­traw bez soli, ograniczenie ostrych przypraw, jak pieprz, ocet, musztarda. Nie wolno pić alkoholu. Właściwe le­czenie i dietę może określić tylko lekarz.

Zioła stosowane w chorobach płuc i oskrzeli
Zioła te stosujemy w chorobach płuc i dróg oddecho­wych, jak ostry i przewlekły nieżyt krtani i oskrzeli (bronchit), astma oskrzelowa, rozedma płuc, kaszel, chrypka.
Zaleca się stosować następujące zioła: prawoślaz, podbiał, koper włoski, szałwię, anyż, biedrzeniec, kopytnik, kluczyki, mydlnicę, tymianek, babkę, dziewan­nę, albo mieszankę ziołową „Pulmosan".
Zalecenia ogólne. Osobom cierpiącym na wyżej wymienione dolegliwości zaleca się spożywanie pokarmów w postaci kleików, kasz, galaretek, kompo­tów i budyniów mlecznych.

Zioła stosowane w chorobach serca
Zioła te stosujemy w chorobach serca, jak osłabienie mięśnia sercowego, nerwica serca, przy biciu i bólach serca, uderzeniach gorąca i w puchlinie wodnej.
Zaleca się stosować: głóg, serdecznik, kozłek, jemio­łę, skrzyp, dziką różę albo mieszankę „Cardiosan".
Zalecenia ogólne. Zaleca się dietę lekko strawną, nie wywołującą wzdęć. Należy spożywać po­trawy świeże, dużo owoców, jarzyn (z wyjątkiem gro­chu, fasoli, kiszonej kapusty) oraz świeże masło. Wy­strzegać się alkoholu, nadmiernego palenia tytoniu, ostrych przypraw, potraw słonych oraz tłustych mięs i konserw. Wskazane jest także ograniczenie płynów (1—1,5 litra dziennie).

Zioła stosowane w chorobach wątroby
Zioła te stosujemy w chorobach wątroby i dróg żół­ciowych, w kamicy wątrobowej i żółciowej, w żółtacz­kach, zaburzeniach trawienia na tle skąpego wydziela­nia żółci.
Zaleca się stosować następujące zioła: jaskółcze ziele, kolender, miętę pieprzową, mniszek, kruszynę, szakłak, krwawnik, mydlnicę, kozłek, dziurawiec, albo też mie­szankę ziołową „Cholagoga".
Zalecenia ogólne. Zaleca się ścisłe przestrze­ganie diety wskazanej przez lekarza, spożywanie po­traw jedynie świeżych. W diecie należy uwzględnić takie potrawy, jak: twaróg, chude gotowane mięso, go­towane chude ryby, owoce, kompoty, soki owocowe. Z tłuszczów poleca się wyłącznie świeże masło w nie­zbyt dużych ilościach.
Należy się wystrzegać napojów alkoholowych (nawet piwa), czekolady, konserw, pokarmów wzdymających, jak fasola, groch, kwaszona kapusta, oraz potraw sma­żonych. Bardzo ważną zasadą dietetyczną jest niełącze- nie białka z tłuszczem. Dlatego nie należy jadać: śmie­tany, sera żółtego, kiełbasy, mięsa w tłustych sosach, saprotów w oliwie, a także chleba z masłem i białym serem naraz, jajecznicy z chlebem z masłem (można zjeść wtedy jajko gotowane).
Zioła stosowane w chorobach żołądka
Zioła te są pomocne w dolegliwościach żołądka i jelit, jak brak apetytu, zgaga, nudności, wzdęcia, odbijania oraz w chorobie wrzodowej żołądka i jelit.
Zaleca się stosować następujące zioła: krwawnik, miętę pieprzową, tatarak, bobrek, piołun, tysiącznik, babkę, dziewannę, gorczycę białą, len, lipę, prawoślaz, żywokost, szałwię, walerianę, podbiał, albo mieszankę ziołową „Digestosan".
Zalecenia ogólne: Osobom cierpiącym na wyżej wymienione dolegliwości zaleca się przestrzega­nie diety wskazanej przez lekarza.
W diecie należy uwzględnić świeże jarzyny i suro­we owoce, natomiast trzeba wystrzegać się alkoholu, nadmiernie słonych i ostrych potraw, tłustych mięs, potraw smażonych, szczególnie na olejach (placki kar­toflane, pierogi z mięsem, naleśniki) oraz pokarmów wzdymających, jak groch, fasola, kapusta kwaszona.
Jeść mało naraz, raczej często; dobrze żuć. Bardzo ważne w leczeniu chorób żołądka jest utrzymywanie zębów w dobrym stanie.

Zioła przeciw złej przemianie materii
Zioła te stosujemy w zaburzeniach przemiany ma­terii, jak: otyłość, wyrzuty skórne (krosty, pryszcze), choroby tarczycy, zaparcia.
Zaleca się stosować: bez czarny, bratki, dziurawiec, łopian, rutę, świetlik, mniszek, perz, tatarak, kruszynę, albo też mieszankę „Degrosan".
Zalecenia ogólne. Osobom cierpiącym na po­dane wyżej dolegliwości zaleca się przestrzeganie diety ustalonej przez lekarza.


W diecie należy uwzględnić głównie pokarmy jar­skie, surowe owoce, jarzyny. Dieta powinna być nisko- kaloryczna. Należy ograniczyć spożywanie słodyczy, miodu, cukru, tłuszczów, kasz oraz potraw mącznych i zawiesistych zup. Zaleca się także częste przebywanie na świeżym powietrzu, spacery, kąpiele wodne i słone­czne oraz gry i zabawy ruchowe (siatkówka, tenis, pły­wanie, turystyka piesza i rowerowa). Niekiedy stosuje się głodówki, które dają często dobre rezultaty — tylko pod kontrolą lekarską!

Zioła uspokajające
Zioła te stosujemy w stanach wyczerpania nerwo­wego, nadmiernej drażliwości, stanach lękowych, bez­senności, histerii, nadmiernej pobudliwości płciowej oraz w stanach pokwitania, a szczególnie przekwitania.
Zaleca się: kozłek, miętę pieprzową, krwawnik, ru­mianek, arcydzięgiel, chmiel, rutę, albo też mieszankę ,,Nervosan".
Zalecenia ogólne. Przy wyżej wymienionych dolegliwościach należy ograniczyć spożywanie potraw tłustych, marynat i przypraw, a także picia mocnej herbaty i kawy. Należy zarzucić lub ograniczyć pale­nie tytoniu, unikać alkoholu. Można pić małe ilości ciemnego piwa i słabej kawy.
Spożywać pokarmy bogate w witaminy, szczególnie w witaminy B i C (przetwory drożdżowe, surowe jarzy­ny, owoce). Wskazane jest uregulowanie czasu posił­ków i odpoczynku, częste przebywanie na świeżym po­wietrzu i sypianie przy otwartym oknie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ads Inside Post