wtorek, 10 marca 2015

Berberys


Kwasica pospolita, berberys zwyczajny



                                                                                                                                fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Berberys


Krzew pokryty cierniami. Kwiaty barwy złotożółtej, zebrane są w grona, wydzielają silny zapach. Owocami berberysu są szkarłatne, podłużne jagody. Charaktery­styczne dla rośliny jest występowanie na jej liściach (na spodniej stronie) rdzy zbożowej w postaci pomarańczowych plamek. Rdza przenosi się na zboża, dlatego berberys, kiedyś powszechnie rosnący w stanie naturalnym, został obecnie wytę­piony i spotyka się go raczej w uprawach.
Owoce (jagody) zbieramy jesienią, najczęściej we wrześniu, tuż przed pełnym dojrzewaniem (dojrzałe ciemnieją przy suszeniu). Zrywa się owoce bez szypułek, suszy w temperaturze podwyższonej lub na słońcu, w miejscu przewiewnym. Wysuszony surowiec powinien mieć barwę naturalną, ciemnoczerwoną. Owoce, które sczerniały, należy odrzucić. Jagody przechowuje się w szczelnych pudeł­kach, w miejscach suchych (łatwo wilgotnieją).

Właściwości lecznicze
Propagatorką berberysu w lecznictwie była już św. Hildegarda. W XVII wieku zaczął się rozpowszechniać w Anglii jako lek przeciw dolegliwościom wątrobowym.
Surowcem jest kora z korzeni i korzenie (Cortex et Radieis Berberidis) oraz owoce (Fructus Berberidis).
Skład chemiczny i działanie. W owocach występuje głównie witamina C. W korze i korzeniach alkaloidy i garbniki; im zawdzięcza berberys działanie lecznicze, głównie w schorzeniach przewodu pokarmowego. Przypisuje się im również właściwości hamowania wzrostu i niszczenie bakterii chorobotwórczych jelit.

Zastosowanie. Berberys jest skuteczny w zaburzeniach trawienia, w braku apetytu, w kamicy żółciowej, w przewlekłym zapaleniu wątroby, zahamowaniu wytwarzania żółci, w kamicy nerkowej szczególnie polecany u osób w wieku podeszłym.
Nie należy przetworów z berberysu stosować przez dłuższy czas, ponieważ może to mieć szkodliwy wpływ na serce, trzustkę i wątrobę.
Owoce berberysu są kwaśne, zawierają duże ilości witaminy C. dlatego też berberys nazywany jest często polską cytryną.
  
Postać leku
Napar z kory lub korzeni. Łyżeczkę do herbaty surowca zalać szklanką wrzątku. Trzymać pod przykryciem 10 minut. Odcedzić. pić 12 razy dziennie szklankę naparu przed jedzeniem. Podobnie przygotowany napar z owoców pić po osłodze­niu kilka razy dzień lie jako napój witaminowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ads Inside Post